Forum Pitesti - Forumul argesenilor de pretutindeni
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Politicienii de azi - creatorii dezastrului de maine!

2 participan?i

In jos

Politicienii de azi - creatorii dezastrului de maine! Empty Politicienii de azi - creatorii dezastrului de maine!

Mesaj  Marian Popescu Lun Mar 10, 2008 10:42 pm

Mai intai doresc sa felicit realizatorii acestui forum pentru ca ne ofera posibilitatea sa comunicam intre noi, oamenii normali, care trebuie sa supravietuim cu greu printre loviturile zilnice primite de la politicienii care ne exploateaza.
Se vorbeste despre trecut, despre perioada guvernarii ceausiste. A fost groaznic atunci. Imi amintesc de intunericul perioadelor cand ramaneam in case fara curent si cand statea cu lumanari aprinse ca sa mancam cand venea noapte tarziu cu o paine luata pe cartela. Imi amintesc de diminetile cand ne sculam de la ora 5,30 sa mergem sa luam o sticla cu lapte... si ce bucurosi eram cand venea masina si aducea niste carne grasa de porc pe care o puteam topi si asa aveam si untura si niste jumeri cu care puteam sa facem "mancare cu carne"...
A fost greu si de aceea ne-am bucurat cand in 1989 a murit Ceausescu.
Am crezut ca se va schimba lumea... ca va fi libertate... ca vom fi fericiti.
Si lumea s-a schimbat.
Au iesit cei mai periculosi indivizi care pe timpul lui Ceausescu erau "vecinii nostri cumsecade" care ne plangeau de mila si dupa ce le spuneam ca am ascultat putina muzica de buna calitate seara la Vocea Americii a doua zi mergeau sa "verse gusa" la sefu pentru un kilogram de carne adevarata si poate si un calup de salam. Au iesit dupa revolutie sub imaginea "nepatata" a unor "revolutionari" care ne-au salvat de la prapad.... si iar ne-au luat la misto crezand ca noi suntem prosti.
Acum vechii raportori sunt oameni de afaceri care au grija de viitorul nostru... oameni de afaceri si bineinteles politicieni.
Ca de... daca vrei sa mearga bine afacerile tebuie sa faci si legi spre binele tau si al afacerilor tale...
Acum tot ei sunt vecinii nostri "cumsecade" care daca ne ajuta sa ne angajam la firmele lor si ne da 100 euro / luna le ridicam rugaciuni de preaslavire duminica la biserici. ... Daca am stii cat castiga ei si cat ne da noua din acel castig, cred ca ar fi normal sa ii ridicam pe ei catre inaltimi si sa-i lasam acolo agatati ca sa se hraneasca pasarile cerului cu preaplinul lor corporal...
In fine... poate azi sunt prea dezamagit de tot ce vad rau in jurul meu...
Poate voi, cei care cititi ce am scris, sunteti fericiti...
Asa ca nu vreau sa va intristez...
Poate maine voi vedea partea frumoasa a libertatii postdecembriste...
Orice ar fi maine, sigur voi fi putin mai vesel daca voi vedea ca si voi sunteti receptivi la ceea ce este in jurul vostru si va veti scrie parerea despre lumea de azi.
Sa auzim numai de bine!
Sa va dea Dumnezeu sanatate si ... cel putin un pic de prosperitate!

Marian Popescu

Mesaje : 2
Data de înscriere : 10/03/2008
Varsta : 64
Localizare : Pitesti, Cartier Razboieni, bl. J7, sc. A

Sus In jos

Politicienii de azi - creatorii dezastrului de maine! Empty Am citit parerile voastre despre politicieni...

Mesaj  valentin tintea Lun Apr 21, 2008 10:27 am

Am citit parerile voastre despre politicieni, nu diferea de ale mele Smile.
Partea cea mai tare este ca m-am hotarat sa candidez si eu pe un post de consilier local independent .
Frati romani astept sfaturi ... Multumesc!

valentin tintea

Mesaje : 1
Data de înscriere : 18/04/2008

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum