Forum Pitesti - Forumul argesenilor de pretutindeni
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Articolele cititorilor nostri: ,,Dreptatea Divina"

In jos

Articolele cititorilor nostri: ,,Dreptatea Divina" Empty Articolele cititorilor nostri: ,,Dreptatea Divina"

Mesaj  www.digitalpitesti.ro Mier Mai 07, 2008 8:47 am

Dreptatea Divina



Nu sunt genul de om care sa creada in implicarea lui Dumnezeu in toate treburile lumesti, pamantene sau laice, oricum am spune intelesul ar fi acelasi, dar cred ca Seful Suprem, Creatorul a reusit sa faca DREPTATE in ceea ce priveste un personaj desprins, parca, din filmele cu prosti hoti sau criminali ai comediei negre. Aici ma refer la “unicul”(???) George Becali, acest politician al burdufului de branza si miliardar de carton de oua. Ei bine, de cand Dumnezeu a renuntat la fumat si nu mai arunca in terenul de fotbal cu brichete sau alte obiecte ce ar putea lovi definitiv panselutele fluierase si de cand printre apostolii Domnului nu se mai regasesc oameni imbracati in negru care sa nu vada offside-uri ale cetei crestin-democrate ( am putea zice comunisto-bolsevice daca am studia istoria ei) si care sa treaca foarte limpede cu vederea penalty-uri de manual (religios) ce trebuiau acordate paganilor, toate astea la o simpla rugaciune a soborului de langa cimitirul Ghencea, corul stelist a inceput sac ante fals, parca dintr-o opera antichrista, menita tocmai sa atraga mahnirea lui Dumnezeu. Abuzand de religie pentru a-si atinge toate scopurile (si are multe ca poate fi orice vrea el sau El), Becali a uitat un lucru, “ce e mult strica”, ti se ia, pana la urma ajungi la greata si refulezi. Asadar multele rugaciuni au facut rau turmei sale de crestini, au creat in sanul bisericutelor din Ghencea senzatia ca nu mai trebuie sa faca nimic pentru a-si atinge scopurile. De parca la un semn calea cereasca se deschidea si pe Pamant se revarsau valuri de daruri pentru crestini. Degeaba incercau sa acuze si sa se scuze adversarii ca vointa Domnului era deja facuta, ba mai mult toti erau eretici demni de a fi arsi pe rug. Dar fiecare invat are si un dezvat, spune o vorba romaneasca, presimtind sau poate ca afland din surse sigure, ca Dumnezeu e ocupat, Luminatul apeleaza la “ochiul Dracului” sa-si urmeze calea fireasca insa toate fara success pentru ca CFR-ul din Cluj reuseste sa invinga (cu cata greutate !!!) o Bistrita “super motivata”, iar in seara cand fericirea trebuia sa se abata peste Imparatia Luminilor (Piperniene) Cerul se rupse, Potopul lacrimilor clujenilor inunda Groapa cu caini, trasnete si fulgere fura trimise de doi coltati, Bratu si Danciulescu, astfel frangandu-se aripile serafimilor in fatidica zi de 4 mai (2008).
Dreptatea Divina se face intotdeauna la sfarsit, se spune in cartile bisericesti (nu?...cel putin asa am auzit si, spre rusinea mea, prea putin citit), insa sfarsitul nu este de fiecare data Apocalipsa. Pentru Becali si a sa ceata totul s-a sfarsit fara a mai avea acces in Imparatie si imi imaginez eu ca ar trebui sa se simta ca un soldat al lui Dumnezeu parasit, alungat din Cer si trimis printre obscuri. Fauritorul de temple se gaseste acum printre dobitoacele de la poarta Cetatii unde nu se mai poate intra decat peste multe reincarnari, dar cum o alta vorba romaneasca spune ca “lupul isi schimba parul dar naravul ba”, sunt absolute convins ca nici “pana la viata veacului ce va sa vie” pastoral nu-si va mai regasi locul mult dorit. Nu-I mai ramane decat sa construiasca un Turn Babel sa atinga din nou perfectiunea, ca oricum Arca nu a mai prins-o ori poate era deja ocupat locul cu animalul pe care il intruchipeaza.

P.S. Imi cer iertare tuturor care vor citi acest mic text si care ma vor acuza, din fanatism religios, ca imi bat joc de credinta, dar…………………………………………...
Doamne iarta-ma ca stiu ce fac



Doru Catalin Florea
[center]
www.digitalpitesti.ro
www.digitalpitesti.ro
Admin

Mesaje : 28
Data de înscriere : 08/03/2008
Varsta : 38
Localizare : Pitesti - judetul Arges

http://www.digitalpitesti.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum