SportArges, informatii sportive din Arges Empty SportArges, informatii sportive din Arges

Mesaj  sportarges Dum Mar 09, 2008 1:06 am

Cele mai interesante informatii sportive de pe www.sportarges.com vor fi postate si pe acest forum.

Localizare : Pitesti

Sus In jos

SportArges, informatii sportive din Arges Empty Sala...Expozitiilor !

Mesaj  sportarges Dum Mar 09, 2008 1:11 am

George Ziguli, tehnicianul echipei BCMUS Pitesti, si-a manifestat din nou nemultumirea fata de activitatea Directiei Judetene de Sport.Ziguli considera ca este inadmisibil ca aceasta institutie sa organizeze la Sala Sporturilor o expozitie cu vanzare, timp de o saptamana, ce va afecta procesul de pregatire.Mai mult, meciul de campionat cu BC Targu Mures este greu de crezut ca se va juca in Pitesti, din cauza aceluiasi targ.

Mesaj  sportarges Dum Mar 09, 2008 2:56 pm

Alb-violetii au pierdut partida disputata astazi la Severin, in cadrul etapei a 19-a. Pitestenii au inceput foarte slab partida, primind gol chiar in primul minut al meciului, la o faza in care fundasii centrali s-au invitat reciproc in respingerea balonului pe care Gheorghe Iulian reuseste sa il trimita in plasa portii din vole.
Dupa primirea golului, pitestenii ies la joc si ataca in valuri poarta gazdelor.In minutul 3, Iulian Crivac putea restabili egalitatea insa sutul acestuia trece putin peste poarta celor din Turnu Severin.Argesul controleaza jocul, ratand o sumedenie de ocazii la poarta oaspetilor.In minutul 25, Adrian Dulcea reuseste sa inscrie golul egalizator dupa un sut-centrare al lui Adrian Iordache.
Elevii lui Ionut Badea puteau sa treaca in avantaj in minutul 30,insa sutul lui Crivac este retinut de catre portarul gazdelor.
In minutul 32 Drobeta inscrie al doilea gol in poarta lui Hotoboc dupa un corner la care Moutinho reuseste sa trimita cu capul in plasa portii.
Condusi pentru a doua oara,pitestenii incearca sa egaleze din nou situatia pe tabela, Crivac executand foarte bine o lovitura o libera, dar mingea a trecut peste poarta.
Pitestenii ies de la cabine decisi sa intoarca rezultatul in favoarea lor, insa terenul impacticabil de la Severin dar si numeroasele ocazii irosite de pitesteni au facut ca tabela sa nu se schimbe pana la sfarsitul meciului.
Cele mai mari ocazii din repriza secunda i-au apartinut lui Bucuroaia, mijlocasul pitestean trecand de doua ori pe langa egalare in minutul 48 cand suteaza pe langa poarta din cativa metri si in minutul 57 sutand peste poarta gazdelor din interiorul careului.
Cristian Tanase putea aduce egalarea in minutul 70, cu un sut de la aproximativ 20 metrii insa sutul acestuia este respins de portarul gazdelor in bara.
Meciul se incheie cu scorul de 2-1 pentru echipa Drobeta Turnu Severin care reuseste astfel sa invinga liderul seriei a doua, relansand totodata si lupta pentru promovare.

FC Drobeta – FC Arges 2-1 (2-1)
I. Gheorghe (1), Moutinho (31) – Dulcea (25)
Tr. Severin. Stadion: „Municipal”. Stadion: 1.500
suturi pe poarta: 2-7. suturi in afara portii: 3-3. Cornere: 3-8. Ofsaiduri: 2-3. Cartonase galbene: 2-1
DROBETA: Harsu – Ciucu, Amzucu, I. Gheorghe, Trofin – Moutinho, Mitic, Buca (64 Poenaru) – Jenaru (32 Paun), Epure, Barza (61 Ivan). Antrenor: Marian Bucurescu
FC ARGEs: Hotoboc – M. Stan (46 Ghita), Balasa (61 Balasa), Milosevic, Crivac – Tanase, Carstoiu, Tames, Bucuroaia (67 Nastasie) – Dulcea, Iordache. Antrenor: Ionu? Badea
Arbitri: Alexandru Deaconu – Florin Ungureanu si Bogdan Velicu (toti din Bucuresti)
Cartonase galbene: I. Gheorghe, Mitic - Crivac